Wersja 5.0.39

Mija kolejny kwartał, czas na krótkie podsumowanie tego jakie prace wykonałem nad Polskim Serwerem LeonardoXC:

 • wdrożyłem mechanizm generowania raportów z księgi lotów (generowany jest przejrzysty pdf który można załączyć do zgłoszenia o kartę IPPI) [trac#13],
 • rozwiązałem problem z wyświetlaniem Leonardo u użytkowników korzystających z LTE Orange [trac#88],
 • na stronie głównej dodałem sekcję z ostatnio dodanymi komentarzami [trac#67],
 • poprawiłem mechanizm weryfikacji wgranych lotów bezpośrednio z aplikacji FlyMe [trac#40],
 • dodałem kilka Słowackich startowisk do automatycznego raportu pogodowego [trac#93],
 • wprowadziłem kilka innych drobnych poprawek, zainteresowanych zapraszam do wglądu w trac‚a

O tym, jakie zadania planuję zrealizować w kolejnym kwartale można przeczytać tutaj.

Raport na potrzeby IPPI

Użytkownicy Polskiego Serwera LeonardoXC mogą korzystać już z nowej funkcjonalności – generatora wyciągu z księgi lotów, który może przydać się przy wniosku o międzynarodowe poświadczenie umiejętności IPPI.

Jak wygenerować raport lotów na potrzeby IPPI?

Zalogowani użytkownicy, po przejściu do sekcji ‚moje loty’ na pasku menu zobaczą dodatkowy przycisk ‚IPPI’, po kliknięciu którego będą mogli zaznaczyć loty jakie mają znaleźć się w raporcie jako żaglowe lub termiczne (niezaznaczone loty nie zostaną uwzględnione). Po zaznaczeniu wszystkich lotów należy kliknąć zielony przycisk ‚wygeneruj zestawienie lotów’. Po kilku chwilach raport pojawi się na skrzynce pocztowej na którą zostało założone konto w Leonardo.

Wyciąg wszystkich lotów użytkownika

Jeśli potrzebujesz wykaz wszystkich swoich lotów bez podziału na termiczne i żaglowe zaznacz jeden lot termiczny i jeden żaglowy, następnie naciśnij przycisk Wygeneruj zestawienie lotów. Link do pobrania wyciągu po chwili powinien pojawić się na Twojej skrzynce e-mailowej.

*jeśli chcesz zaznaczyć więcej niż 100 lotów, to w menu wybierz trybik i ustaw większą wartość dla parametru ‚Liczba wyników na stronie’.

**do raportu można dodać wyłącznie publiczne loty swobodne, wynika to z faktu iż weryfikator zgłoszeń IPPI powinien mieć możliwość wglądu w loty podesłane przez aplikanta

Loty widokowe nad morzem

Nadmorskie klify czasem pozwalają nam na loty żaglowe w pięknej nadmorskiej scenerii. Noszenia są delikatne i laminarne – niewiele tu turbulencji, dlatego prawdopodobieństwo niebezpiecznych stanów lotu jest bardzo niskie. Kombinacja powyższych sprawia, że loty widokowe nad morzem pozwalają w pełni zrelaksować się osobom, które nigdy wcześniej nie zasmakowały swobodnego lotu paralotnią okraszonego szumem fal i delikatnym szelestem drzew liściastych, w otoczeniu innych paralotni i mew, a czasem nawet ptaków drapieżnych.

Loty widokowe nad morzem Jastrzębia Góra

Jeśli paralotnie to dla Ciebie nowość, i chcesz spróbować to pewnie nasuwa Ci się wiele pytań. Postaram się na nie odpowiedzieć.

Loty widokowe paralotnią nad morzem | Pogoda

Swobodne loty żaglowe przy klifach nadmorskich są mocno uzależnione od warunków pogodowych, mówiąc o dobrej pogodzie paraloniarz nie myśli o słońcu na niebie, a o:

 • wietrze wiejącym pod kątem zbliżonym do prostego względem zbocza klifu z którego zamierza startować,
 • wiatr prócz odpowiedniego kierunku, powinien mieć też odpowiednią prędkość – zwkle za idealną uznaje się tę w zakresie 5-8m/s (10-16 węzłów)
 • Jakby tego było mało, to nie powinno padać i w najbliższej okolicy nie powinny tworzyć się chmury o charakterze burzowym,
Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że szanse na loty żaglowe nad Bałtykiem czasem trzeba czekać dwa-trzy tygodnie. Jeśli zastanawiasz się czy dziś jest gdzieś szansa na lot to koniecznie sprawdź stronę z miejscami do latania na Polskich klifach.

Loty widokowe paralonią nad morzem | Przeciwwskazania

Prawie każdy może zostać pasażerem w locie tandemowym, ale należy pamiętać, iż pilot nie jest w stanie natychmiast przerwać lotu – będzie na to potrzebował co najmniej kilku minut. W locie tandemowym nie powinny brać udziału:

 • osoby będące pod wpływem środków odłużających,
 • osoby których ograniczona sprawność nie pozwala na lekki bieg czy dłuższy spacer,
 • kobiety w ciąży,
 • osoby z lękiem przestrzeni (będzie on zdecydowanie cięższy niż lęk wysokości, tzw. akrofobia),
 • osoby o wadze powyżej 120kg (ze względu na zakres wagowy paralotni)

Loty widokowe paralotnią nad morzem | Przygotowanie

Wymagania odnośnie przygotowania do lotu pasażera tandemu nie są zbyt wygórowane – zaleca się:

 • wygodne ubranie, raczej ciepłe, chyba że planujemy latać w „afrykańskich upałach”, w przypadku lotów zimą koniecznie trzeba ubrać się „na cebulę” (powietrze opływa pasażerów w lotach swobodnych z prędkością prawie 40km/h),
 • zaleca się założyć wygodne pełne obuwie, idealnie byłoby gdyby osłaniało kostki,
 • przed lotem warto pozbyć się zbędnego balastu („jedynka” i „dwójka” ;)),
 • jeśli planujemy fotografować z powietrza to warto pamiętać o zabezpieczeniu aparatu/telefonu (np. pętlą na nadgarstek lub sznurkiem do paska przy spodniach),
 • należy dokładnie wysłuchać instrukcji i wskazówek pilota paralotni z którym będziemy lecieć.

Lot paralotnią nad morzem Mechelinki

Loty widokowe paralotnią nad morzem | Miejsca

Polskie wybrzeże, mimo linii brzegowej długiej na kilkaset kilometrów posiada zaledwie kilka miejsc w których można wykonywać loty z pasażerem – są to:

Lody widokowe paralotnią nad morzem | Bezpieczeństwo

Klify nadmorskie to jedne z najbezpieczniejszych miejsc do latania – pod warunkiem, że pilot jest doświadczony i dobrze zna dane miejsce, co przekłada się na umiejętności poprawnego oceniania warunków pogodowych. Jakie doświadczenie pilota ma największe znaczenie? Warto dopytać się pilota ile lotów ma już za sobą (w tym z konkretnego miejsca), jak wiele miejsc oblatał, kiedy rozpoczął przygodę z paralonią. Czasem tego typu informacje możemy samemu znaleźć na książkach lotów dostępnych w sieci, jak np Polski Serwer LeonardoXC. Poza doświadczeniem w trakcie lotu i awarii sprzętu pilot zawsze może skorzystać z ostatniej deski ratunku – spadochronu zapasowego (tzw. RSH).

Czy wysokie bezpieczeństwo i spokojne powietrze sprawią że lot będzie nudny? Lot widokowy nad morzem to unikalne doświadeczenie, które nie będzie nudne – dla przykładu filmik z lotu widokowego na klifie w Trzęsaczu:

Loty widokowe paralotnią nad morzem | Jak kupować?

W Internecie czasem można wykupić voucher na lot widokowy, jednak w przypadku lotów nad morzem zdecydowanie lepiej wyczekiwać dobrej pogody i wykupić lot w dniu w którym będziemy mogli przyjechać na startowisko. Dlaczego? Vouchery mają ograniczoną ważność (zwykle 1 rok) i ze względu na kapryśną pogodę możemy mieć problem ze znalezieniem terminu w którym nasze wolne zgra się z pogodą pozwalającą na latanie z pasażerami na klifach.

Loty widokowe paralotnią nad morzem | Organizatorzy

Na Polskim wybrzeżu lata kilku pilotów u których można wykupić lot widokowy. Namiary na doświadczonych tandemiarzy, którzy z pewnością zapewnią bezpieczne bujanie w obłokach zamieściłem w artykułach do których linki zamieściłem w sekcji wyżej, tj. „miejsca”.