Klifowy raport pogodowy

Codzienne przeglądanie prognoz pogodowych ma swój urok, jednak trzeba mieć odpowiednią ilość wolnego czasu i nie ukrywajmy czasem bywa to nużące.

Aby oszczędzić wzrok, nerwy i bezcenny czas postanowiłem napisać prosty skrypt generujący raport pogodowy na najbliższe dni przy uwzględnieniu paralotniowych oczekiwań lotów żaglowych na naszych startowiskach (kierunek, moc, temperatura, ew. opady). Jeśli w prognozie nie ma nadziei na lotną pogodę to nie pozycja nie zostanie uwzględniona w dokumencie.

Raport aktualizowany jest 4 razy dziennie (ok. 7:00, 12:00, 19:00, 24:00).

Raport zawiera:

 • informacje dotyczące Polskich klifów nadmorskich, startowisk pradoliny Wisły oraz lotniska Borsk
 • mapkę poglądową ze startowiskami mogącymi zadziałać
 • koordynaty GPS startowisk (kliknięcie przenosi do google maps)
 • akceptowalne kierunki wiatru
 • akceptowalny zakres prędkości wiatru (w węzłach)
 • tabelę z danymi z prognoz, które spełniają przynajmniej część oczekiwań
 • odnośniki do przydatnych stron (filmy z danego startowiska, opisy na klubowych stronach)

Warto pamiętać, że:

 • czerwoną czcionką wyróżnione są parametry prognozy informujące o potencjalnym niebezpieczeństwie (opady, moc szkwałów itp. Pozycje są uwzględnione w raporcie tylko dlatego, gdyż czasem prognozy okazują się zbyt pesymistyczne)
 • jeśli cały wiersz w tabeli jest zapisany czarną czcionką to oznacza to, że może być zbyt słabo na żagiel (takie pozycje uwzględnione są w raporcie, gdyż czasem prognozy są niedoszacowane)
 • jeśli cały wiersz jest na zielono to prognozy wskazują potencjalny dzień lotny. Nie zapominaj, iż raport generowany jest na podstawie prognoz i na startowisku musisz samemu oszacować czy start pozwoli na bezpieczny lot
 • w przypadku lotniska Borsk wyświetlane są dni ze słabym wiatrem bez dużych odchyłek, nie uwzględnia się zachmurzenia itp. Pozycja mniej przydatna dla wyjadaczy startujących z mocnym wiatrem pod kątem 90* do osi lotniska

Raport klifowy możesz pobrać w fromacie PDF klikając >> TUTAJ << . Informacje z raportu wyświetlane są na stronach Polskiego Serwera LeonardoXC. Warto zobaczyć startowiska wybierając jedną z opcji na podstronie z rejonami do latania.

Zachęcam do dzielenia się pomysłami/uwagami w sekcji komentarzy dotyczących tego pomysłu🙂

Jeśli mój raport ułatwił Ci życie i pozwolił zaoszczędzić trochę czasu (który zostałby poświęcony na przeglądanie prognoz) to zachęcam do wrzucania logów z lotu do mojej instancji aplikacji LeonardoXC.

Podpowiadam, że najlepszą formą docenienia moich prac nad portalem https://leonardo.pgxc.pl jest polecenie go znajomym pilotom (poprzez słowo mówione, zamieszczeniu odnośnika na stronie/blogu lub np. udostępnianiu swoich lotów w portalach społecznościowych).