Jak wybrać termin urlopu pod paralotnie?

Czy mieliście kiedyś tak, że chcieliście odwiedzić jakąś upatrzoną miejscówkę do latania paralotnią i zadawaliście sobie wielowymiarowe pytanie "Kiedy"?

  • Kiedy najczęściej się tam lata?
  • Kiedy najdłużej się tam lata?
  • Kiedy z danej miejscówki można polecieć najdalej?
  • Kiedy czas poświęcony na dojazd będzie czasem straconym?

Wizualizacja lotów paralotniowych z podziałem na dni

Rok do roku pogoda jest inna, jednak biorąc pod lupę loty z wielu lat dla danej miejscówki można zacząć dostrzegać pewne prawidłowości, które mogą być przydatne pod kątem ustalania planów urlopowych z dużym wyprzedzeniem. Z myślą o was, przygotowałem ciekawe wizualizacje statystyk dotyczące lotów w konkretnej miejscówki.

Poniżej link do jednej z wizualizacji - przedstawia ona loty w Borsku od 2006 roku (takie wizualizacje są automatycznie generowane dla każdej z miejscówek na Polskim Serwerze Leonardo na którą użytkownicy portalu wgrali więcej niż 30 logów, odnośniki znajdziesz pod ikoną >  < na stronie z opisem startowiska). Aby obniżyć obciążenie serwera, wizualiacje dotyczące miejscówek są odświeżane co 12 godzin.

https://leonardo.pgxc.pl/data/statystyki/Borsk.html

Paralotniowe automatyczne raporty pogodowe

Od kilku lat działają automatyczne raporty pogodowe, które ułatwiają wstępne odsianie miejscówek na latanie - część z nich można pobrać w pdf'ach np Raport Klifowy, Raport Sudety,  Raport Beskid Wyspowy. Mechanizmy analizują dane z prognoz bazując na parametrach ręcznie ustawionych dla startowisk, które sam dobrze znam lub informacje pozyskałem od lokalnych pilotów i ze źródeł internetowych. Na podobnej zasadzie działają raporty na stronach z 5-dniowymi i 3-dniowymi prognozami publikowane na stronach Polskiego Serwera LeonardoXC - różnica jest taka, że zawierają wiele popularnych miejscówek zagranicznych.

Nowatorskie podejście do prognozowania

Baza lotów wgranych na Polski Serwer LeonardoXC stale rośnie, wgraliście juz ponad 16 tysięcy logów. Wraz z liczbą wgranych lotów możliwości dotyczące wdrażania ciekawych funkcjonalności rosną. Jednym z tematów, które mam w planach jest wykorzystanie mechanizmów Machine Learningu do automatycznej analizy prognoz pod kątem waruna. Dzięki temu raporty nie będą zależały od tego czy udało mi się trafić na lokalesów potrafiących opisać idealne warunki dla startowiska które znają. Aplikacja będzie sama uczyła się na bazie wgranych przez was logów i archiwalnych zapisów prognoz. Prognozowanie z mechanizmami ML będzie dostępne dla wszystkich startowisk z odpowiednio dużą liczbą logów wgranych przez użytkowników - jaką? Na razie cięzko powiedzieć od jakiej liczby logów szacowania waruna będą wystarczająco dokładne. 

W chwili obecnej jestem na etapie gromadzenia archiwalnych danych pogodowych z oblatywanych przez was miejscówek i w ciągu dwóch/trzech miesięcy rozpocznę testy odpowiednich mechanizmów na danych z najbardziej obleganych miejscówek. Postępy w temacie możecie śledzić także na Trac'u LeonardoXC, jeśli macie jakieś sugestie to możecie dodać tam swój komentarz.

Krótki apel

Im więcej logów wgrywacie, tym większe szanse że wykorzystane modele uczenia maszynowego będą naprawdę skutecznie oceniać nadchodzący warun. Idealnie byłoby, gdybyście prócz lotów, którymi zdobywacie wysokie miejsca w tabelach wgrywali także logi np z samych zlotów (w których nie udało się wam załapać na żagiel czy termę). Jeśli nie chcecie aby inni widzieli wasze "zloty", przy wgrywaniu loga możecie zaznaczyć "ukryj lot".