Sudety – raport pogodowy

Ze względu na to, iż klifowy raport pogodowy cieszy się całkiem sporym zainteresowaniem postanowiłem przygotować podobne mechanizmy dla polskich gór – na pierwszy ogień poszły Sudety 🙂

Sam raport, jak i informacje na temat tego jakie startowiska i parametry zostały w nim uwzględnione możesz znaleźć na stronie z paralotniowym raportem pogodowym dla Sudetów. Informacje dot. kierunków dla startowisk  czerpałem z sieci (głównie ze strony KKP) – w przypadku jakichś błędów proszę o informację w komentarzu.

4 myśli w temacie “Sudety – raport pogodowy

 1. Latwiej mi sie czyta np w m/s niz w kt. Stopnie mi juz nie przeszkadzaja po tych godzinach spedzonych na prognozach ale moze byc ze roza wiatrow bylaby szybsza do odczytu, ale pewnie mniej dokladna. Nie wiem tez czy jest sens wrzucac dane z nocy (np 2 w nocy), tak moze od 5 rano zeby zobaczyc np tendencje w sile wiatru czy cos byloby sensownie ale 2 w nocy wydaje sie troche zaciemniac obraz. Ogolnie raport mega fajny, pomoze na pewno tym mniej zorientowanym w okolicy wybrac wlasciwe miejsce a tym bardziej doswiadczonym ulatwi zycie. Na podstawie jakich prognoz jest to zbudowane?

  • Dzięki za cenne uwagi. Nie filtruję prognoz z godzin nocnych, gdyż kilka razy trafiłem na przyspieszenie/opóźnienie tego co na żywo względem prognoz – może okazać się że dobry wiatr prognozowany na noc przyjdzie trochę szybciej, bądź później. Czyli np jak widzę w długoterminowej prognozie dobry wiatr w nocy z soboty na niedzielę, to przy zbliżającym się weekendzie bardziej obserwuję prognozę – jakbym wyciął prognozy nocne, to warun mógłby mnie zaskoczyć w ostatniej chwili 😉

   Pomysł z wizualizacją kierunku wiatru mi się podoba, aczkolwiek najpierw muszę pogłówkować jak to zrealizować aby tabelki pozostały w miarę czytelne. Jeśli chodzi o jednostki to węzły wybrałem dlatego, że dość łatwo przeliczyć je z dużym przybliżeniem na m/s (dzielimy na pół) i km/h (mnożymy razy dwa). Niedługo uruchomię ankietę i jeśli będzie wyraźna przewaga preferencji którejś z możliwych jednostek to przerobię raport.

   Raport generowany jest na podstawie modelu GFS27km.

 2. Format PDF bardzo słabo współgra z urządzeniami mobilnymi. Stary dobry HTML robiłby lepszą robotę – no i przy okazji dałoby się dodać takie drobiazgi, jak jednostki siły wiatru przełączalne kliknięciem (tak jak ma np. Windguru). Ale urządzenia mobilne koniecznie, bo często dopiero na parkingu zapada decyzja dokąd jechać.

  Na stronie http://www.paralotnie-sudety.pl/startowiska/ znajdziesz dodatkowe startowiska, z których latamy w okolicy, m.in. Dzikowiec, Srebrna Góra, Andrzejówka, Kudowa-Czermna, Grzmiąca, Czeszka. Nie lata się natomiast z Góry Szybowcowej w Jeżowie, a sam raport pokazuje jednocześnie na zielono starty stamtąd na N i S, chyba coś jest nie tak.

  • Dziękuję za cenne uwagi. Listę startowisk przejrzę i na pewno uzupełnię o te które wymieniłeś, z prognozą dla Góry Szybowcowej to podejrzewam co jest nie tak (widzę, że w obu sekcjach wyświetlone są wiersze z prognozami lotnymi zarówno dla startowisk N i S), postaram się to w miarę szybko poprawić. Dlaczego nie lata się z Szybowcowej?

   Format PDF jest faktycznie mniej elastyczny i mobilny, ale wybrałem go celowo ponieważ dobrze wyświetla się w trybie offline. Gdy zajdzie potrzeba np. spojrzeć na alternatywne miejsca po dojechaniu na startowisko (a czasem na startowiskach jest problem z zasięgiem) – to nie ma problemu z ponownym otworzeniem bo zapisany już w pamięci. Pogłówkuję nad czymś bardziej mobilnym i łatwym do obsługi w trybie offline, ale na razie nie chciałbym nic obiecywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *